۱۳۹۷/۱۰/۰۸

برگزاری مراسم روز ملی صادرات

سرپرست استانداری فارس در مراسم تقدیر از صادرکنندگان برتر ؛ صادرات غیر نفتی استان فارس در سالهای گذشته ۲.۲برابر شده است/ توسعه صادرات غیر نفتی از محورهای اصلی اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی است

سرپرست استانداری فارس با اشاره به اقدامات خوبی که در راستای توسعه صادرات غیر نفتی استان فارس انجام شده است، اظهار کرد: صادرات غیر نفتی استان در شش ماهه نخست امسال رشدی ۱۹ درصدی داشته است. وی ادامه داد: همچنین در سال ۹۵ نسبت به ۹۴ صادرات غیر نفتی ۶۰ درصد رشد داشته است. در سال ۹۶ نسبت به ۹۵، ۲۵ درصد رشد داشته است و سهم استان در صادرات غیر نفتی کشور بیش از ۲.۲ برابر شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس، مهندس یداله رحمانی در مراسم تقدیر از صادر کنندگان برتر استان فارس با تاکید بر اهمیت صادرات غیر نفتی، افزود: مقام معظم رهبری صادرات غیر نفتی را  یکی از محور های اصلی تحقق اقتصاد مقاومتی و حمایت از کالای ایرانی دانسته‌اند و تاکید ایشان نشان دهنده اهمیت آن در شکوفایی اقتصادی کشور است.
وی با بیان اینکه تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت صادرات غیر نفتی به خوبی جایگاه آن  را مشخص و تکلیف ما را روشن می کند که باید تلاش کنیم روز به روز سهم صادرات غیر نفتی کشور را در بازار جهانی افزایش دهیم و از منافع آن تولید ناخالص داخلی و در نهایت سقف معیشت مردم را بهبود ببخشیم.
سرپرست استانداری فارس با اشاره به اقدامات خوبی که در راستای توسعه صادرات غیر نفتی استان فارس انجام شده است، اظهار کرد: صادرات غیر نفتی استان در شش ماهه نخست امسال رشدی ۱۹ درصدی داشته است.
وی ادامه داد: همچنین در سال 95 نسبت به 94 صادرات غیر نفتی 60 درصد رشد داشته و در سال ۹۶ نسبت به ۹۵،  25 درصد رشد داشته است و سهم استان  در صادرات غیر نفتی کشور بیش از 2.2 برابر شده است.
سرپرست استانداری فارس با تاکید بر اینکه رشد صادرات غیر نفتی استان و بهبود سایر شاخص های اقتصادی در چند سال گذشته در سایه همدلی و همراهی بخش دولتی و خصوصی و همه مدیران و فعالان عرصه اقتصادی استان حاصل شده است، افزود:  این همکاری و همراهی سبب شد بیش از ۲۵ درصد از صادرات کشور ما به قطر از طریق استان فارس باشد.
وی ادامه داد در سایه همین همدلی و همراهی و جلسات متعدد و مرتبی که در حوزه حمایت از تولید برگزار می شود اگر واحد تولیدی مشکلی داشته باشد که در استان قبل حل باشد حتما برطرف می گردد.  ضمن اینکه بیشترین پیشنهادات در یک سال گذشته در چهارچوب حل مسائل کلان کشور از استان فارس بوده است و اگر این پیشنهادات با نگاه کارشناسی بررسی و به کار گرفته شود به رفع بسیاری از مشکلات کمک خواهد کرد.
مهندس رحمانی همچنین  با تاکید بر ایجاد امید در جامعه یادآور شد: در مجامع عمومی که اخبار آن به سرعت  منعکس می شود باید مراقب بیانات و مباحث باشیم تا آرامش موجود در فضای جامعه را حفظ کنیم
وی در واکنش به  بعضی سخنان که برجام را بی اثر قلمداد می کنند نیز افزود: در  استان فارس طی سال های ۹۳ و۹۴ مجموع جذب سرمایه گذاری خارجی ۵ میلیون دلار بود در حالی که پس از برجام و در  سال ۹۵ این رقم به ۹۵ میلیون دلار  و درسال  ۹۶ به ۱۰۰۸میلیون دلار رسید که ۱۵۰ میلیون دلار آن عملیاتی شده است.
وی با بیان اینکه تولید و صادرات استان فارس باید بر پایه محصولات صادرات محور باشد تا توسعه صادرات را به دنبال داشته باشد، گفت: هدفگذاری ما برای صادرات غیرنفتی استان فارس در سال 97 رقمی معادل 1679 میلیون دلار است اما با توجه به ظرفیت استان فارس باید به رقمی بالاتر از این یعنی 2 میلیارد دلار برسیم و برای محصولاتی که مازاد تولید داریم بازار صادراتی پیدا کنیم.
سرپرست استانداری فارس تصریح کرد: بسیاری از واحد های تولیدی پایین تر از ظرفیت اسمی فعالیت می کنند که در این حالت امکان رقابت برای کالای تولیدی آنها در بازارهای داخلی و خارجی وجود نخواهد داشت و باید به سمت بکارگیری حداکثر ظرفیت تولید حرکت نمود.
وی با اشاره به بازار خوب کشورهای همسایه گفت: باید این بازار رو برای بازار صادراتی هدف گذاری کنیم و اگر بتوانیم با بازاریابی حداقل 10 سهم بازار این کشور ها را از آن خود کنیم جهش بالایی در حوزه صادرات خواهیم داشت.


 


منبع : پایگاه اطلاع رسانی استانداری فارس

کد خبر : 70362
تعداد بازدیدها : ۵۴
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است