۱۳۹۷/۱۰/۰۸

مراسم روز ملی صادرات

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران: ۱۱ میلیارد دلار ضمانت‌نامه بیمه صادراتی در کشور صادر شد سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران : صادرات غیرنفتی ایران ‌از مرز ۳۱ میلیارد دلار گذشت

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت، معدن وتجارت استان فارس، سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران در بیست و دومین آیین نکوداشت روز ملی صادرات و تجلیل وتقدیر از واحدهای برگزیده تولیدی صادراتی استان فارس از افزایش ۱۳ درصدی صادرات غیرنفتی ایران در ۸ ماهه منتهی به پایان آبان‌ماه خبر داد و گفت: صادرات غیرنفتی ایران ‌از مرز ۳۱ میلیارد دلار گذشت.
مهندس محمد رضا مودودی در بیست و دومین آیین نکوداشت روز ملی صادرات بیان کرد: در 8 ماهه منتهی به پایان آبان‌ماه صادرات غیرنفتی کشور با 13 درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال گذشته از مرز 31 میلیارد دلار گذشت.
وی با اشاره به گله برخی صادرکنند‌ه‌ها درباره عدم تبلیغ کالاهای صادراتی ایران در کشورهای هدف صادراتی، گفت: در کشور ما تعداد شرکت‌هایی که بالای 10 میلیون دلار صادرات دارند به 350 شرکت هم نمی‌رسد و تنها یک شرکت در ایران بالای یک میلیارد دلار و 8 شرکت بالای 500 میلیون دلار دارند و برعکس شرکت‌های خارجی که تبلیغات آنها در خیابان‌های ما وجود دارد شرکت‌های ما قوی عمل نکرده‌اند.
مودودی با بیان اینکه اتاق بازرگانی که پارلمان بخش خصوصی است در هیچ کدام از کشورهای هدف صادراتی ایران ساختمان، نمایندگی و نیرو ندارد و همین موضوع یکی از دلایل عدم تبلیغ کالاهای ایران در کشورهای هدف صادراتی است، افزود: اگر اتاق بازرگانی در 10 کشوری که بیشترین صادرات کشور به آنها صورت می‌گیرد ساختمان و نمایندگی داشته باشد وضع صادرات ما بهتر خواهد شد.
وی با اشاره به گله صادرکننده‌ها در مورد بخش‌نامه بازگشت ارز صادراتی گفت: اگر دولت چنین بخش‌نامه‌های صادر کرده برای حفظ تولید داخلی و تامین نیاز واحدهای تولیدی کشور بوده است نه اینکه بخواهد سنگ جلو صادرکننده‌ها بیاندازد.
سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران افزود: تولید‌کننده می‌گوید برای تولید نیاز به ارز نیمایی دارد و صادرکننده می‌گوید ارز صادراتی را به صورت نیمایی بازنمی‌گردانم کما اینکه از 22 فرودین تاکنون که این بخش‌نامه صادر شده است هنوز بخش خصوصی ارزی را باز نگردانده و این دولت بوده که مشکل تولید‌کننده‌ها را حل کرده است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران: 11 میلیارد دلار ضمانت‌نامه بیمه صادراتی در کشور صادر شد
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران در بیست و دومین آیین نکوداشت روز ملی صادرات و تجلیل وتقدیر از واحدهای برگزیده تولیدی صادراتی استان فارس با بیان اینکه این صندوق در سال‌های اخیر ۱۱ میلیارد دلار ضمانت‌نامه بیمه صادراتی صادر کرده است، گفت: استان فارس در زمینه بیمه صادراتی با ۲۱۰ میلیون دلار رتبه پنجم کشور را دارد.
افروز بهرامی در بیست و دومین آیین نکوداشت روز ملی صادرات با با بیان اینکه در ضرورت و اهمیت صادرات غیرنفتی کشور قطعا تردیدی نیست زیرا آسیب‌پذیری اقتصاد کشور در مقابل تحولات سیاسی و اقتصادی کاهش می‌دهد، اظهار داشت: پیش‌بینی شده که در افق 1404 رقم صادرات غیرنفتی کشور به 120 میلیارد دلار برسد که 30 درصد آن سهم صادرات خدمات فنی و مهندسی است.
وی با اشاره به ریسک‌هایی که در صادرات غیرنفتی به کشورهای هدف وجود دارد، گفت: صندوق ضمانت توسعه صادرات ایران آمادگی صدور انواع بیمه‌نامه‌های صادراتی با هدف پوشش این ریسک‌ها را دارد.
بهرامی با بیان اینکه به طور متوسط تنها 5 درصد صادرات کشور تحت پوشش بیمه است و این در حالی است که نرم جهانی بیمه صادرات 10 درصد و حتی در کشورهایی مثل چین و کره 30 درصد صادرات تحت پوشش بیمه است، خاطرنشان کرد: پیش‌بینی شده است که برای نزدیک شدن به نرم جهانی تا سال 1400 این رقم هر سال یک درصد رشد داشته باشد.
وی با بیان اینکه صندوق ضمانت صادرات ایران در سال‌های اخیر 11 میلیارد دلار ضمانت‌نامه بیمه صادراتی صادر کرده است، گفت: استان فارس در زمینه بیمه صادراتی با 210 میلیون دلار رتبه پنجم کشور و با دریافت 30 میلیون خسارت رتبه پنجم دریافت خسارت را در کشور داشته است.
مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران بیان کرد: 65 درصد بیمه‌نامه صادرا تدر استان فارس مربوط به خدمات فنی و مهندسی، 16 درصد پتروشیمی و 11 درصد نیز مربوط به صنایع عذایی و کشاورزی بوده است.
وی از ارائه دو خدمت جدید در این صندوق خبر داد و گفت: خرید دین اسناد صادراتی از فردا در این صندوق آغاز می‌شود و علاوه این از این به بعد ضمانت‌نامه‌هایی که شرکت‌ها برای حضور در مناقصه‌های خارج از کشور نیاز دارند از طریق این صندوق تامین می‌شود به طوری که از فردا صدور این ضمانت‌نامه‌ها برای حضور در مناقصه‌های کشورهای عراق و عمان امکان‌پذیر است و برای کشورهای دیگر نیز در حال رایزنی هستیم.


منبع : روابط عمومی سازمان صنعت، معدن وتجارت استان فارس

کد خبر : 70363
تعداد بازدیدها : ۵۰
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است