۱۳۹۷/۱۰/۱۱

معاون وزارت امور خارجه:ایران به تشکل‌های صادراتی نیاز دارد

معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت امور خارجه گفت: ایران به تشکل‌های صادراتی نیاز دارد تا پشتوانه‌ای برای صادرات کشور باشند.

‌به گزارش ایسنا ، غلامرضا انصاری در نخستین همایش ملی صادرات کالا و خدمات فنی و مهندسی که در اتاق بازرگانی شیراز برگزار شد، با تاکید بر اینکه کشور به تشکل‌های صادراتی نیاز دارد، اظهار کرد: در لندن، مسکو و هند انتقاد بر این است که صادرکنندگان ما پشتکار ندارند که پس از مدتی یا شغل عوض کردند و یا دلیل دیگری دارد و به این تشکل‌ها نیاز است تا پشتوانه‌ای برای صادرات باشند.
وی با بیان اینکه امروز کالاهای ایرانی در بسیاری از کشورها خواهان جدی دارد، تصریح کرد: در آن کشورها گلایه از این است که بعد از مدتی کار کردن دیگر خبری از صادرکنندگان نیست .
معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت امور خارجه کشور با اشاره به اینکه راه نشان دادن چهره دوستی و محبت به همسایگان صدور خدمات فنی و مهندسی است، افزود: چند سال است که از آزادسازی عراق می‌گذرد ولی جاده‌های نجف به کربلا و راه‌های دسترسی ایران به بصره و دیگر شهرهای عراق وضعیت مناسبی ندارد و با وجود تردد 6 میلیون زائر، هتل‌های عراق وضعیت مطلوب ندارد .
انصاری با بیان اینکه چرا نباید این جاده‌ها توسط مهندسان ایرانی و عراقی با سرمایه‌های مردم ساخته نشود زیرا بخش عمده این پروژه‌ها از طریق BOT قابل اجرا است، خاطرنشان کرد: از تردد عظیم انسانی می‌توان بهترین بهره‌برداری را کردوصل کردن کرمانشاه به عراق با فروش سهام میسر است و با کمبود منابع مواجه نمی‌شود .
وی با اشاره به اینکه ایران نقش بزرگی در ثبات و  امنیت در منطقه به ویژه در کشورهای عراق و سوریه دارد، بیان کرد: ایران می‌تواند در این کشورها نقش سازندگی نیز داشته باشد که با صدور خدمات فنی و مهندسی این هدف محقق می‌شود .
معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت امور خارجه کشور با بیان اینکه دشمنان نظام جمهوری اسلامی همواره به دنبال این بودند که منابع ما را در کنترل خود داشته باشند و اجازه تحرک در این منابع را ندهند، گفت: ما باید  طوری  عمل کنیم تا آنها به هدف خود نرسند.
انصاری با اشاره به اینکه شرایط اقتصادی ما شاید آمادگی تحمل برخی فشارها را نداشت و البته سفارت‌خانه‌های ما هم آمادگی لازم را نداشته‌اند، اظهار کرد: اما به این معنا نیست که نباید ظرفیت ایجاد شود و فشار بخش خصوصی به بخش دولتی می‌تواند موتور محرک صادرات باشد و صادرکنندگان باید در زمان فعالیت خود با نمایندگی‌های جمهوری اسلامی در دیگر کشورها در ارتباط باشند و دولت را به تحرک وادار کنند .
وی با بیان اینکه شیراز به عنوان یکی از شهرهای صنعتی و پیشرفته ایران با مرکز دانشگاهی بزرگ و تولید کالاهای الکترونیکی و پیشرفته مطرح و به واسطه انجام عملیات‌های پزشکی پیشرفته در منطقه شناخته شده است، افزود: شیراز شهری است که آرامش گردشگران را از دیرباز فراهم کرده و امروزه نیز با درمان بیماران صعب‌العلاج در شیراز زمینه برای آرامش گردشگران درمانی نیز فراهم شده است .
معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت امور خارجه کشور بیان کرد: یکی از ویژگی‌های مردم شیراز جهانگرد بودن آنها است و دل کندن از سرزمین خود و به مسافرت پرداختن آنها، از گذشته تاکنون منشاء خیر و برکت و تحولات فرهنگی و اقتصادی بوده است .
انصاری با اشاره به اینکه سال 97 سال سختی در حوزه اقتصاد جهانی بود و این سختی برای کشور ما بیشتر بود، گفت: برآیند تمام سختی‌ها برای کشور ما رشد و توسعه با وجود گرفتاری‌ها و بحران‌های ارزی و تورمی بوده است .
وی با بیان اینکه اوج این سختی‌های اقتصادی در سال 2018 در کشور آمریکای لاتین و غرب آسیا و در مبادلات بین چین و آمریکا مشاهده شد و برای اقتصاد جهانی سال سخت و غیر قابل ثباتی بود، خاطرنشان کرد: اجماع جهانی بر این بود که منشاء اکثر این بی‌ثباتی‌های اقتصادی در جهان رئیس جمهور آمریکا بوده چراکه دستاوردهای دیگر کشورها در حوزه تکنولوژی و غیره برای رئیس جمهور آمریکا احساس خطر ایجاد کرده است .
معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت امور خارجه کشور با اشاره به اینکه سال 2018 برای ایرانی‌ها نیز سال بی‌وفایی و بدعهدی آمریکا بود و برجام با تمام نگرانی‌ها به سرمنزل مقصود رسیده بود، عنوان کرد: مدت کوتاهی فضا برای رشد صادرات و ورود خارجی‌ها برای مطالعه و همکاری گسترده ایجاد شد .
انصاری اضافه کرد: اگرچه ما به خاطر کج‌سلیقگی‌ها به خود مشغول شدیم و تحرک قابل ملاحظه‌ای اتفاق نیفتاد تا اینکه ترامپ از برجام خارج شد و سال 97 برای ایرانی‌ها به سال بازگشت تحریم‌های ظالمانه آمریکا تبدیل شد.
وی با بیان اینکه تحریم‌ها بر زندگی همه مردم اثر گذاشته و باید همه تلاش کنند تا تحریم‌ها برداشته شود، اظهار کرد: تنها راهکار برداشته شدن تحریم‌ها مقاومت و ایستادگی در برابر آنها است نه تسلیم شدن و پذیرفتنشان زیرا در این چهل سال با مقاومت و خلاقیت پیش رفتیم.
معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت امور خارجه کشور تاکید کرد: تلاش برای راه تولید بیشتر و افزایش صادرات و کنترل کردن انرژی راه نجات کشور است و در این شرایط باید درک کنیم که چطور از منابع کانی و زیر زمینی استفاده کنیم و نباید راه گذشته که بی محابا از منابع انرژی استفاده شده ادامه پیدا کند .
انصاری گفت: یکی از پرافتخارترین دستاوردهای انقلاب شاید شرکت‌هایی بودند که در دوران سازندگی قدرت گرفتند و شرکت‌های صدور خدمات فنی و مهندسی را شکل دادند و نشان دادند اگر فرصت پیدا کنند ظرفیت خوبی دارند که خدمات خود را گسترش دهند .
وی با اشاره به اینکه موقعیت جغرافیایی ایران یکی از نقاط قوت کشور است که سرمایه بزرگ تاریخی آن به شمار می‌رود، بیان کرد: این نکته مهم امروزه مورد غفلت واقع شده، ایران تنها 100 سال است که نفت دارد اما از 2500 سال گذشته تاکنون کریدور اتصال شرق به غرب و شمال به جنوب بوده است .
معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت امور خارجه کشور خاطرنشان کرد: امروزه نیز اگر شرق و غرب بخواهند تجارت خود را توسعه دهند ارزان‌ترین و بهترین راه، ایران است زیرا ایران کشوری با 15 همسایه است و می‌تواند مراودات گسترده در صدور کالا و خدمات فنی و مهندسی داشته باشد و باید در این زمینه سرمایه‌گذاری جدی انجام شود.
انصاری با بیان اینکه فرصت سرمایه‌گذاری برای ایران زیاد است زیرا ایران دومین تولیدکننده مهندس دنیا بعد از آمریکا است، تاکید کرد: کشوری با این سطح از تولیدات مهندسی نمی‌تواند تنها به بازار داخلی خود اکتفا کند و راهی نداریم جز اینکه به دنبال بازارهای جدید باشیم و اولویت با مناطقی است که در دسترس هستند .
وی با تاکید بر اینکه امروز در تمام زمینه‌ها از جمله سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، خدمات فنی و مهندسی و صدورکالا و غیره هیچ کشوری مهمتر از عراق در منطقه برای ما وجود ندارد، عنوان کرد: عراق کشور مهمی برای ما است و رفت و آمد 6 میلیون زائر در دو کشور گواهی بر اهمیت آن است .
معاون دیپلماسی و اقتصادی وزارت امور خارجه کشور با بیان اینکه داشتن دیدگاه درست در رشد تجارت خارجی اهمیت دارد، تصریح کرد: نمی‌شود فقط فکر خودمان باشیم و توسعه تجارت با عراق، ترکیه، افغانستان و غیره باید در اولویت قرارگیرد، زیرا اینها مقاصد بزرگ صادرات کالای ایران است و البته باید رفت و آمد کالا برای دو طرف باشد و هر دو طرف سود ببرند .
انصاری با اشاره به اینکه شاید ملموس‌ترین کار در توسعه مراودات با دیگر کشورها مربوط به حوزه خدمات فنی و مهندسی است، اضافه کرد: باید شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت دارند و در کشورهای دیگر نسبت به اجرای پروژه اقدام می‌کنند حمایت شوند تا بتوانند پروژه‌های بیشتری اجرا کنند .
وی با بیان اینکه با استفاده از روش‌های نو و جدید باید از منابع ارزی خارج از کشور استفاده شود، تاکید کرد: راهکار این است که به دنبال این باشیم که در شرایط موجود چه کنیم، وقتی در عراق منابع ارزی داریم برای صادرات خدمات فنی و مهندسی چه باید کرد و چطور باید از این منابع استفاده کرد .
گفتنی است همایش مذکور برای نخستین بار در تاریخ 4 و 5 دیماه سالجاری با همکاری اتاق بازرگانی ،صنایع ، معادن وکشاورزی استان فارس، تشکل صادرات خدمات فنی و مهندسی استان فارس و صندوق توسعه صادرات استان و با حمایت دستگاههای دولتی ذیربط به ویژه استانداری فارس، نمایندگی وزارت امور خارجه در شیراز و سازمان صنعت، معدن وتجارت استان و با حضور مقامات ملی و استانی در شیراز برگزار گردید و در پایان از اعضای شورای سیاستگذاری همایش تقدیر و تجلیل بعمل آمد.


منبع : ایسنا

کد خبر : 70422
تعداد بازدیدها : ۳۷
مطالب مرتبط با این موضوع :
نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

  •  آمار سایت
  •  اوقات شرعی
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به استانداری فارس بوده واستفاده از آن با ذکر منبع بلا مانع است